AFI GROUPS Açıklama

Château-Gontier merkezli Fransız tasarım ve imalatının AFI santrifüjleri, klinik analiz ve biyomedikal araştırma laboratuvarlarının gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Çeşitli farklı rotorlar ve aksesuarlar sunarak, kullanıcının temel biyolojik araştırmalarda, tıbbi, farmasötik veya hücre kültüründe kan örneklemesinden , mevcut örneklerin ayrılması ve hazırlanması için tüm çözümlere sahip olmasını sağlamaktadır.

Havalandırmalı, soğutmalı versiyonda bulunan AFI santrifüjler, piyasada bulunan tüm tüpler, flasklar ve şişelerle ve ayrıca mikroplakalardaki örneklerin hazırlanmasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

AFI santrifüj çeşitleri farklı Klinik, Sanayi ve Araştırma pazarını kapsamaktadır.

AFI GROUPS Sık Sorulan Sorular

Santrifüj ne için kullanılır?

Santrifüj, heterojen karışımların veya numunelerin ayrılması için kullanılan bir laboratuvar ekipmanıdır.

Santrifüj uygulamaları nelerdir?

Santrifüj işlemi, hücreler, hücre altı bileşenler, proteinler ve nükleik asitler gibi parçacıkları veya makromolekülleri ayırmak için kullanılabilir. Parçacıklar boyutlarına, şekillerine, yoğunluklarına, ortamın viskozitesine ve rotor hızına göre bir çözeltiden ayrılır. Laboratuvar santrifüjü kullanılarak çeşitli ayırma teknikleri yapılabilir. Temel uygulamalar, numune peletleme, numune ayırma, sedimantasyon ve hazırlama ve kan/idrar testini içerir.

Bir santrifüj nasıl çalışır?

Bir rotora yüklenen numuneleri yüksek hızda döndürerek santrifüj çalışır. Parçacıkların veya makromoleküllerin ayrılması için merkezkaç kuvvetinin kullanılmasını içeren bir santrifüj işleminden geçer.

Santrifüj nasıl kullanılır?

Merkezkaç kuvveti, dönen bir cismi dönme merkezinden uzağa çeken bir santrifüjde kullanılan görünür kuvvettir. Çözelti içindeki madde bu kuvvetin etkisiyle kabın dibine çökecektir.

Çalıştırmadan önce tüm rotor deliklerini doldurmak gerekli midir?

Sabit açılı rotorlarda, numunelerin ağırlığı eşit olduğu ve simetrik olarak yerleştirildiği sürece rotorların her iki tüp/adaptör ile tamamen doldurulmaması kabul edilebilir. Ancak açılır rotorlarda tüm kova/adaptörlerin taşıyıcılara konulması ve örneklerin kova/adaptöre çapraz olarak eşit ağırlıkta yüklenmesi gerekir.

Soğutmalı mikro santrifüjü ve/veya soğutmalı masa üstü santrifüjü ne zaman kullanmalıyım?


Soğutmalı santrifüj en iyi şekilde DNA lar, RNA lar, proteinler ve kan gibi sıcaklığa duyarlı numunelerle çalışırken kullanılır.

 

RCF ve RPM arasındaki fark nedir?

Göreceli Merkezkaç Kuvveti (RCF), kuvvet x yerçekimi veya g kuvveti olarak ölçülür. Rotorun dönüşlerinden kaynaklanan, rotorun içeriğine uygulanan kuvvettir. Dakikada Devir (RPM) ise santrifüjün hızı olarak tanımlanır. İçeriğe uygulanan kuvvet, santrifüj rotorunun boyutuna göre değişir. RPM değil, RCF santrifüjdeki sulu çözeltileri ayırır.

Aşırı aşındırıcı maddeler santrifüjlenebilir mi?

Hayır, maddi hasara neden olabilir ve mekanik direnci bozabilirler.