ESCO SCIENTIFIC Açıklama

Yaşam bilimi araçlarının dünya lideri üreticisi ve servis sağlayıcısı

Esco Lifesciences, 100 den fazla ülkede çeşitlendirilmiş portföyü ve satışları ile dünya lideri bir yaşam bilimi şirketidir. Laboratuvar ve biyofarma ekipmanı ve IVF tıbbi cihazları üreticisi olarak Esco, çeşitli endüstrilerdeki laboratuvarların ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunar.

ESCO SCIENTIFIC Sık Sorulan Sorular

Santrifüj uygulamaları nelerdir?

Santrifüj işlemi, hücreler, hücre altı bileşenler, proteinler ve nükleik asitler gibi parçacıkları veya makromolekülleri ayırmak için kullanılabilir. Parçacıklar boyutlarına, şekillerine, yoğunluklarına, ortamın viskozitesine ve rotor hızına göre bir çözeltiden ayrılır. Laboratuvar santrifüjü kullanılarak çeşitli ayırma teknikleri yapılabilir. Temel uygulamalar, numune peletleme, numune ayırma, sedimantasyon ve hazırlama ve kan/idrar testini içerir.

Bir santrifüj nasıl çalışır?

Bir rotora yüklenen numuneleri yüksek hızda döndürerek santrifüj çalışır. Parçacıkların veya makromoleküllerin ayrılması için merkezkaç kuvvetinin kullanılmasını içeren bir santrifüj işleminden geçer.

Santrifüj nasıl kullanılır?

Merkezkaç kuvveti, dönen bir cismi dönme merkezinden uzağa çeken bir santrifüjde kullanılan görünür kuvvettir. Çözelti içindeki madde bu kuvvetin etkisiyle kabın dibine çökecektir.

Tüm rotorlar aynı maksimum rcf/rpm ye sahip mi? Santrifüj, farklı rotorlar kullanıldığında bunu algılıyor mu?


Hayır. Rotorlar farklı maksimum rcf/rpmye sahiptir. Sabit açılı rotorların maksimum hızı 15000 rpm /21380 xg (MCV ve MCR için), 15000 rpm/21382 xg (TCV için) ve 16000 rpm/24.320 xg dir (TCR için). Otomatik rotor tanıma sistemi yalnızca masa üstü santrifüjlerde mevcuttur.

Esco nun kan ve idrar testi için uygun santrifüjü var mı?


Evet, kan ve idrar santrifüjünde hastane kullanımı için, 30 x 15 ml tüp kapasiteli, maksimum 4500 rpm hızda masa üstü santrifüj modelleri için rotorumuz (VST-ROT-014) var.

Çalıştırmadan önce tüm rotor deliklerini doldurmak gerekli midir?

Sabit açılı rotorlarda, numunelerin ağırlığı eşit olduğu ve simetrik olarak yerleştirildiği sürece rotorların her iki tüp/adaptör ile tamamen doldurulmaması kabul edilebilir. Ancak açılır rotorlarda tüm kova/adaptörlerin taşıyıcılara konulması ve örneklerin kova/adaptöre çapraz olarak eşit ağırlıkta yüklenmesi gerekir.

Soğutmalı mikro santrifüjü ve/veya soğutmalı masa üstü santrifüjü ne zaman kullanmalıyım?


Soğutmalı santrifüj en iyi şekilde DNA lar, RNA lar, proteinler ve kan gibi sıcaklığa duyarlı numunelerle çalışırken kullanılır.

 

RCF ve RPM arasındaki fark nedir?

Göreceli Merkezkaç Kuvveti (RCF), kuvvet x yerçekimi veya g kuvveti olarak ölçülür. Rotorun dönüşlerinden kaynaklanan, rotorun içeriğine uygulanan kuvvettir. Dakikada Devir (RPM) ise santrifüjün hızı olarak tanımlanır. İçeriğe uygulanan kuvvet, santrifüj rotorunun boyutuna göre değişir. RPM değil, RCF santrifüjdeki sulu çözeltileri ayırır.

Esco mikro santrifüj ile masa üstü santrifüj arasındaki temel farklar nelerdir?

Mikro santrifüj ve masa üstü santrifüj arasındaki farklar şunlardır: 

1) Mikro santrifüj maksimum 88 ml hacim yükleyebilirken masa üstü santrifüj 1500 ml ye kadar hacme sahip olabilir.

 2) Mikro santrifüj için kullanılabilen rotor tipi sabit açılı rotorlardır, sadece masa üstü santrifüj için açılır rotorlar ve sabit açılı rotorlar kullanılabilir. 

3) Masa üstü santrifüj, rotor otomatik tanıma sistemine sahiptir, rotor tipinin manuel olarak ayarlanmasına gerek yoktur. Öte yandan mikro santrifüjde otomatik rotor algılama sistemi bulunmadığından rotor tipinin manuel olarak ayarlanmasına ihtiyaç vardır.

Bir biyolojik etkenin risk grubu, bir laboratuvarın biyogüvenlik düzeyiyle doğrudan örtüşüyor mu?

 

DSÖ Laboratuvar Biyogüvenliği El Kitabı 4. Baskısına göre, belirli bir senaryonun gerçek riski, yalnızca ele alınan ajandan değil, aynı zamanda gerçekleştirilen prosedürden ve laboratuvar faaliyetine katılan laboratuvar personelinin yetkinliğinden de etkilenir.